11 грудня - Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

Чим небезпечна бронхіальна астма?

Бронхіальна астма – це патологічний стан дихальних шляхів запального характеру, що супроводжується обструктивним синдромом. Сама назва в повній мірі відображає властиву йому симптоматику. У перекладі з давньогрецької "астма" означає "задишка" або "ускладнене дихання".

Зовні бронхіальна астма проявляється епізодичними ознаками задухи різної часової тривалості, що загострюються під впливом зовнішніх подразників. За даними ВООЗ, число людей у світі, які страждають цим захворюванням, перевищує 235 000 000 осіб. Залежно від ступеня тяжкості перебігу захворювання підбирається тривале комплексне лікування, здатне лікувати хронічні напади частково або повністю.

За походженням бронхіальну астму підрозділяють на:

  • екзогенну (напади спровоковані потраплянням в дихальні шляхи алергену);
  • ендогенну (напади провокують інфекції, фізичне навантаження, стреси та інші психоемоційні навантаження, холодне повітря);
  • змішану (напади провокуються усіма перерахованими вище факторами).

    Детальніше...

Астма

ВИЗНАЧЕННЯ ТА ЕТІОПАТОГЕНЕЗ

Астма є гетерогенним захворюванням, яке зазвичай характеризується хронічним запаленням дихальних шляхів. Визначається за наявністю наступних симптомів: свистячого дихання, задишки, відчуття стискання у грудній клітці та кашлю (змінної частоти та інтенсивності), а також утруднення експіраторного потоку повітря через дихальні шляхи змінної вираженості. Обмеження повітряного потоку є наслідком: спазму гладкої мускулатури і набряку слизової оболонки бронхів, нагромадження слизових пробок, а з плином часу також і наслідком ремодуляції стінок бронхів. За етіологією розрізняють алергічну (найчастіше починається у дитинстві, часто співіснує з іншими атопічними захворюваннями, сімейний анамнез щодо атопічних захворювань буває позитивним, зазвичай позитивні результати шкірних тестів з інгаляційними алергенами, алерген-специфічні антитіла IgE в крові, зазвичай еозинофілія в індукованому харкотинні і добра відповідь на інгаляційні ГК) і неалергічну астму (зазвичай у дорослих, часто прогресуючий перебіг, негативні результати шкірних тестів, в крові алерген-специфічні антитіла IgE нe виявляються, часто гірша відповідь на інгаляційні ГК). За етіологією розрізняють алергічну і неалергічну астму. Додатково виділено 3 фенотипи астми: з пізнім дебютом, з фіксованою бронхообструкцією та співіснуючу з ожирінням.

Детальніше...

Приступ бронхіальної астми: невідкладна допомога, алгоритм дій і рекомендації лікарів - Перша допомога - 2020

Бронхіальна астма - це серйозне хронічне захворювання, яке може виникати з різних причин. При бронхоспазмах людина може з легкістю задихнутися, якщо йому не буде надано медичну допомогу. Звичайно ж, у кожного астматика повинен бути спеціальний інгалятор, який дозволяє купірувати симптоми, проте буває і так, що ліки під рукою немає. Якщо у вашій родині є хвора людина, ви зобов'язані знати то, як правильно надати невідкладну допомогу при нападі бронхіальної астми.

Як відрізнити напад бронхоспазмов?

Щоб навчитися надання невідкладної допомоги при нападі бронхіальної астми, необхідно спершу розібратися з тим, як відрізнити напад від звичайних симптомів захворювання. Наприклад, найчастіше бронхоспазми з'являються в нічний час доби або на світанку, коли хворий тривалий час перебуває в положення лежачи. Також спровокувати напад можуть різні алергени, якщо бронхіальна астма є алергічного типу. В останньому випадку буде досить ізолювати хворого від подразника, а також прийняти антигістамінний засіб.

Також приступу бронхоспазмов можуть супроводжувати такі симптоми:

Детальніше...

Невідкладна допомога при астматичному статусі

Астматичний статус – це синдром гострої дихальної недостатності ,що розвивається як найбільш загрозливе ускладнення бронхіальної астми внаслідок обструкції дихальних шляхів при повній резистентності хворих до терапії бронхолітичними засобами.

 Залежно від тяжкості обструктивно-вентиляційних розладів в клінічному перебігу астматичного статусу розрізняють 3 стадії :

I стадія – відносної компенсації.

Пацієнт у свідомості, доступний для спілкування, веде себе адекватно і намагається зайняти положення, в якому йому легше дихати. Зазвичай сидячи, рідше стоячи, злегка нахиливши корпус вперед і шукаючи точку опори для рук. Задишка і яскраво виражений ціаноз носогубного трикутника, іноді відзначається пітливість. Відсутність мокротиння є тривожним симптомом і вказує на те, що стан пацієнта може погіршитись.

Детальніше...

ІНСТРУКЦІЯ про діагностику, клінічну класифікацію та лікування бронхіальної астми

1. Загальні положення

1.1. В основу визначення бронхіальної астми (БА) покладена концепція запалення. Бронхіальна астма - хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке характеризується варіабільною зворотньою бронхообструкцією та гіперреактивністю бронхів - підвищеною чутливістю їх до різних подразнюючих стимулів. Основними клітинними елементами запалення являються еозинофіли, опасисті клітини, Т-лімфоцити, макрофаги. Бронхообструктивний синдром при бронхіальній астмі обумовлений спазмом гладкої мускулатури бронхів, набряком слизової, дискринією. Гіперреактивність, як специфічна, так і неспецифічна - основна універсальна патофізіологічна ознака бронхіальної астми, яка лежить в основі нестабільності дихальних шляхів.

2. Діагностика бронхіальної астми

2.1. Клінічні симптоми: 

- Епізодичне свитяче дихання з утрудненнями при видосі 

- Кашель, більше вночі та при фізичному навантаженні 

- Епізодичні свистячі хрипи в легенях 

- Повторна скованість грудної клітини 

- Симптоми здебільшого погіршуються вночі і пробуджують хворого. 

Детальніше...

НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА ПРИ ЗАГОСТРЕННІ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ: ЯК МАЄ ДІЯТИ СІМЕЙНИЙ ЛІКАР?

Актуальність. Бронхіальна астма (БА) відно-ситься до захворювань, які суттєво порушують адап-тацію хворих до суспільства, призводять до тимча-сової та стійкої втрати працездатності, значних еко-номічних витрат, в тому числі і в Україні. Позитивні тенденції, що намітились стосовно діагностики та лікування БА, і, відповідно, зниження летальності від цього захворювання, не зменшують актуальності БА як захворювання, яке спричиняє виражене пору-шення якості життя. При цьому 82,0 % хворих на БА в Європі та 75,0 % у США мають низький рівень контролю захворювання. За даними анонімного анкетування, проведеного нами серед 175 сімейних лікарів м. Вінниці протягом січня-лютого 2019 р., на спостереженні у яких знаходиться близько 1090 хво-рих з верифікованим діагнозом БА, контрольований перебіг, на думку лікарів, мали 63,9 % хворих, част-ково контрольовану БА — 23,5 %, неконтрольова-ний перебіг захворювання — 10,4 %. При цьому поняття щодо критеріїв контролю над БА у лікарів сімейної медицини досить неоднозначне. Тому актуальним є пошук причин, які виклика-ють прогресування БА та знижують рівень контро-лю над захворюванням.

Детальніше...

Доступні ліки

У квітні 2017 року Уряд розпочав програму "Доступні ліки". Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою. 

З 1 квітня 2019 року Національна служба здоров'я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки”. І напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за електронним рецептом. Програма “Доступні ліки” дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

 Як отримати безоплатні ліки?

Покрокова інструкція

  • Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію, та отримайте електронний рецепт. 
  • Завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки». 
  • Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом. 

    Детальніше...

Лікування бронхіальної астми народними методами

   Бронхіальна астма - це хронічне захворювання, що характеризується періодичними нападами, що виявляється в нападах задухи.Напади астми варіюються по тяжкості від слабкого покашлювання і важкого дихання до дуже важких, які загрожують життю нападів ядухи, що мають різну силу і тривалість (від декількох годин до декількох днів).
    Симптоми. Симптомами бронхіальної астми є чхання, кашель, важке, шумне, переривчастий подих, посиніння шкіри (ціаноз) через нестачу кисню в крові, відчуття тривоги і безпорадності.
    Причина виникнення нападів бронхіальної астми до кінця не зясована, але безсумнівна роль різних факторів, які можуть бути дуже різними; сюди можна віднести різні хронічні інтоксикації, що потрапляють у дихальні шляхи, вплив пилу і порошкоподібних речовин, різноманітні запахи, нервово-психічні впливу, метеорологічні впливу , вплив факторів погіршення екології танавколишнього середовища.

Детальніше...