Дайджест COVID-19
Щотижневий дайджест новин «COVID-19. Цифри і факти»
"Дарниця" вироблятиме генеричний препарат для лікування COVID-19 за ліцензією Pfizer
З початку війни в Україні проблема пандемії Covid-19 відійшла на другий план. Однак офіційна статистика захворювань на COVID-19 вказує на те, що хвороба все ще лишається небезпечною для країни. Сьогодні на обрії з'явився штам Омікрон ВА.2, який визнаний ВООЗ, як такий, що потребує контролю.
18 березня 2022 року «Дарниця» виграла конкурс та підписала угоду із організацією МРР (The Medicines Patent Pool) на отримання ліцензії щодо розробки та виробництва генеричної версії орального протиковідного препарату Pfizer нірматрелвіру (nirmatrelvir) у комбінації із низькою дозою рітонавіру (nirmatrelvir; ritonavir).
Наразі «Дарниця» є першою та єдиною в Україні фармацевтичною компанією із правом розробки та виробництва цього генеричного препарату для поставок у 95 країн світу, в тому числі і Україну.
Пероральне лікування, розроблене Pfizer, призначене в основному для лікування пацієнтів з COVID-19 легкого та середнього ступеня тяжкості, які мають високий ризик ускладнень. Застосовується для уникнення погіршення і переходу захворювання з легкого ступеня тяжкості на середню тяжкість, а також для уникнення госпіталізації.
Раніше Україна підписала договір з компанією Pfizer щодо основних умов закупівлі "Паксловіду" для амбулаторного лікування хворих на коронавірусну хворобу. До закупівлі було законтрактовано 300 тис. курсів лікарського засобу. Використання цих ліків дозволить не допустити ускладнень, госпіталізації та смертей пацієнтів із COVID-19 з груп ризику.
Актуально про COVID-19
Дезінформація сіється на тому місці, де мало інформації. Отримуйте інформацію з достовірних та офіційних джерел.
Увазі медичних працівників та громадян ми пропонуємо огляд актуальної та достовірної наукової інформаціії про COVID-19 за моніторингом наукових публікацій з періодичних видань, що надійшли у фонд бібліотеки у 2021 р.
Що варто знати людям із астмою під час COVID-19.
Згідно із даними Центру контролю і профілактики захворювання США (CDC), люди з астмою можуть мати вищий ризик захворіти на нову коронавірусну інфекцію COVID-19. Новий коронавірус може викликати напад астми та пневмонії.
Наразі немає специфічного лікування або вакцини для запобігання COVID-19. Тому, найкращий спосіб запобігти захворюванню — уникнути впливу цього вірусу. Зокрема, під час спалаху COVID-19 у вашій місцевості, залишайтеся вдома якомога довше, щоб знизити ризик інфікування.
Дотримуйтеся точної інструкції прийому ліків від астми. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем та фармацевтом щодо екстреної доставки ліків, які відпускають за рецептом, наприклад, інгаляторів. Переконайтеся, що у вас є 30-денний запас безрецептурних ліків та обладнання, якщо потрібно довго залишатися вдома.
Щодня дезінфікуйте поверхні, до яких торкаєтеся, при цьому уникайте дезінфікуючих засобів, які можуть викликати напад астми.
Збільшення випадків зараження COVID-19 викликають тривогу і стрес. Сильні емоції можуть спровокувати напад астми. Тому вживайте заходів, щоб впоратися зі стресом і тривогою.
- Тримайтеся подалі від натовпу та людей із симптомами ГРВІ.
- Часто мийте руки водою з милом протягом 20-40 секунд. Якщо немає такої можливості, використовуйте дезінфікуючий засіб із вмістом спирту не менше 60%.
- Якщо у вашому будинку є людина, що захворіла, вона повинна ізолюватися від інших мешканців, щоб зменшити ризик поширення вірусу.
- Уникайте спільного використання таких предметів як посуд, рушники тощо.
- Якщо у вас виникли перші симптоми застуди, терміново зверніться до лікаря.
Професійна інформація для лікарів
Тактика ведення пацієнтів із бронхіальною астмою в період пандемії COVID-19.
Пацієнти не завжди можуть диференціювати симптоми нападу астми та інфікування COVID-19. Це призводить до несвоєчасного надання допомоги з приводу цих захворювань. Багато клініцистів призначають антибіотики пацієнтам, які, на їхню думку, мають загострення астми, «просто для безпеки». Вони зосереджуються на потенційному інфекційному тригері більше, ніж на власне лікуванні астми. У районах широкого поширення COVID-19 лікарі загальної практики неохоче призначають більші дози інгаляційних і пероральних КС, оскільки бояться, що не зможуть визначити різницю між нападом астми і COVID-19.
Детальніше ...
«КОВІДНА» ПНЕВМОНІЯ: особливості діагностики та лікування
Ще цю хворобу називають «вірусним ураженням легень». Коронавірусна інфекція виявилася одним із найнебезпечніших захворювань, з якими колись стикалося людство. Особливості вірусу COVID-19 поки що вивчено не в повному обсязі, проте певні висновки вчені вже можуть зробити. Достеменно відомо, що пневмонія, котру спричинив коронавірус, має деякі малоприємні особливості. проходить така хвороба важче, бо немає як бактерійного носія, на якого можна подіяти антибактеріальним препаратом, так і перевірених препаратів, які можуть впливати саме на вірус. Тому нині її лікують симптоматично – власне сам запальний процес, який досить швидко розвивається. Вплинути ж на сам вірус лікарі поки що не можуть.
Детальніше ...
3 лютого 2022 року о 16:00 у читальній залі відділу медичних наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 70, ІІІ поверх) у рамках клубу «Зустріч» відбудеться проведення інформаційної години «Реабілітація ускладнень COVID-19»
До проблеми взаємозв’язку артеріальної гіпертензії і коронавірусної хвороби (COVID-19): огляд літератури / Коваль С.М., Мисниченко О.В., Пенькова М.Ю. // Артеріальна гіпертензія. - 2021. - № 4. - С. 60-65.
Проблема взаємозв’язку між артеріальною гіпертензією (АГ) і коронавірусною хворобою (КВХ; COVID-19) привернула до себе увагу із самого початку пандемії даного інфекційного захворювання. Даний огляд базується на результатах цілої низки клінічних, епідеміологічних, експериментальних та статистичних досліджень, які були опубліковані в період пандемії COVID-19.
Дубров С. О. Тактика лікарів первинної ланки при веденні пацієнтів із COVID-19 / С. О. Дубров // Здоров’я України. - Київ, 2021. - № 4. - С. 29
У статті висвітлена актуальна тема ведення та лікування пацієнтів із коронавірусною хворобою (COVID‑19) на амбулаторному етапі, питання стосовно госпіталізації.Переходячи до теми лікування пацієнтів із COVID‑19, увагу приділено серйозній помилці сімейних лікарів: масове призначення таким пацієнтам антибіотиків (навіть за відсутності показань). Окрім того, нерідко стартова антибіотикотерапія є надмірною за активністю дії.
Єгудіна Є.Д. Італійський алгоритм лікування нетяжкого перебігу COVID-19 у домашніх умовах зменшує ризик госпіталізації / Є.Д. Єгудіна // Здоров’я України. - Київ, 2021. - № 20. - С.5
Нещодавно групою італійських експертів опубліковано оновлений протокол лікування COVID-19 у домашніх умовах – рекомендації для сімейних лікарів, спрямовані на покращення результатів лікування, отже, й на розвантаження стаціонарів . Цей протокол ґрунтується на патофізіології початкової симптоматики хвороби та передбачає призначення НПЗП (насамперед щодо селективних інгібіторів циклооксигенази‑2, ЦОГ‑2) . Такий підхід надасть змогу обмежити надмірну запальну реакцію на вірусну інфекцію.
Зайков C. В. Інгаляційні кортикостероїди в лікуванні пацієнтів з COVID-19 / C. В. Зайков // Астма та алергія . - 2021. - № 3. - С. 5-15
Теоретично хворі на бронхіальну астму (БА) повинні мати підвищену сприйнятливість до інфекції SARS-CoV-2, тяжчий її перебіг і високий ризик загострення астми через дефіцит противірусного захисту. Але в ряді робіт було наведено, що БА не лише не спричиняє тяжкого перебігу нової коронавірусної інфекції, але й може надавати певний протекторний ефект.
Маски CОVID-19: аналіз клінічних випадків / П. О. Колесник [и др.] // Здоров’я України. Кардіологія. Ревматологія. Кардіохірургія : тематичний номер. - 2021. - № 2. - С. 5-6.
Через підступність COVID‑19, прояви якого значною мірою залежать від віку, статі, супутніх хвороб , менеджмент пацієнтів також має бути різним. У статті розглянуто клінічні випадки, що представлені на онлайн‑платформі безперервного навчання лікарівЄвропи.
Мельник О. COVID-19 та супутні захворювання/ О. Мельник // Лабораторна справа. - 2020. - N 8. - С. 10-20
COVID-19 – захворювання, яке має різний перебіг. Близько 80% інфікованих людей не потребують лікування, оскільки у них взагалі немає симптомів або є симптоми, схожі на легку застуду або грип. Близько 10% пацієнтів мають важкий перебіг захворювання: проблеми з диханням та, як наслідок, пневмонію. Декілька відсотків пацієнтів можуть мати важку пневмонію з дихальною або поліорганною недостатністю, яка може бути смертельною.
Інформація для громадян
1.Промивання носової порожнини сольовим розчином: ефективний і доступний метод зменшення вираженості симптоматики та зниження потенціалу поширення COVID‑19 // Раціональна фармакотерапія. - 2020. - №3-4 (56-57). - С. 29-31
Дослідження патогенезу COVID-19 виявили, що (як і при інших вірусних інфекціях верхніх дихальних шляхів) ця інфекція насамперед уражає слизову оболонку носа та носоглотки, а найвищі вірусні навантаження супроводжують ранні стадії захворювання.
2.Вітамін D у профілактиці респіраторних вірусних інфекцій: недооцінений потенціал в епоху COVID-19.
... основною причиною критичних ускладнень при COVID19 є дисбаланс імунітету та системна запальна реакція
внаслідок так званого цитокінового шторму. Вітамін D гармонізує роботу імунної системи на всіх її рівнях, і саме тому його достатній рівень в організмі підвищує ймовірність легкого перебігу коронавірусної інфекції та одужання.
Тематичні списки літератури:
Постковідний синдром:стратегії реабілітації
Актуально про вакцинацію від COVID – 19
Достовірна наукова інформація з офіційних сайтів:
-
Коронавірус в Україні Кабінет Міністрів України
- Рекомендації для населення у зв'язку з розповсюдженням коронавірусної інфекції COVID-19 - Всесвітня організація охорони здоров'я
- Інформація щодо коронавірусної інфекції 2019-NCOV - Міністерство охорони здоров’я України;
- Коронавірусна інфекція COVID-19 - Національна служба здоров’я України.
- Вінницький обласний центр громадського здоров'я
- Про коронавірус у Вінницькій області - Обласна державна адміністрація.
- Центри вакцинації від COVID-19 - Вінницька міська рада.
- Стандарти медичної допомоги : наказ МОЗ України № 552 від 25.02.2020 р.